HIZLI TESLIMAT IMKANI... 2500₺ ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO..
HIZLI TESLIMAT IMKANI... 2500₺ ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO..
  0541 452 91 80
 • Kars%20Eski%20Kaşarı%2013%20kg%20-%20Bir%20Teker
Kars Eski Kaşarı 13 kg - Bir Teker
Ürün Kodu : KARSESKITEKERLEKKASAR12KG         Yorumlar (0)        Yorum Ekle
₺ 4,859.51   ₺ 4,017.84   Kdv Dahil
Banka Havalesi : 3,816.95 TL (5 %)
Ücretsiz Kargo
NASIL İSTERSİNİZ?
500 ER GR VAKUMLU TEKER HALİNDE 1 ER KG VAKUMLU
TEKER HALİNDE İSTİYORSANIZ

2500₺ Üzeri ücretsiz kargo

  

HAVALEYE ÖZEL %5 İNDİRİM

Kars Kaşarı Nedir? Faydaları ve Besin Değerleri Nelerdir?


Bir peynir aşığıysanız, muhtemelen daha önce Kars kaşarını denediniz. Ama Kars kaşar peynirinin ne olduğunu biliyor musunuz ya da onu bu kadar lezzetli ve çok yönlü yapan nedir? 

Kars Kaşarı tam inek sütünden yapılan ve genellikle altı ay veya daha uzun süre kürlenen, pürüzsüz eriyen harika bir sofra peyniridir. 

Kars kaşar peyniri, soluk sarı, kremsi renkli ve zengin lezzetli, sert bir peynirdir. Peynir yapımında kullanılan bakteriler tarafından salınan gaz kabarcıkları tarafından oluşturulan, İsviçre peynirine özgü birkaç küçük delik veya "göz" içerir. 

En iyi Kars Kaşarı nereden alınır? elbette ki Kars’tan alınır değil mi? Ama bunun için Kars’a gitmenize gerek yok. Yılların deneyimi ve bilgi birikimi ile Türkiye’nin en iyi Kars kaşarını yapan Marifet Peynircilik, Epazarevim aracılığı ile Doğal Kars Kaşarını ülkenin neresinde olursanız olun kapınıza kadar dilerseniz kapıda ödeme imkanı ile evinize kadar getirir.

Kars tekerlek kaşar fiyatları konusunda da ülkenin en hesaplı siparişlerini Marifet Peynircilik ayrıcalığı ile verebilirsiniz.

Kars kaşarı 1978 yılından sonraki 40 yıllık işgal döneminde buraya gelen İsviçreliler tarafından yapılmış ve geleneksel yöntemlerle yapılmaya devam edilerek günümüze kadar gelmiştir.

İsviçre Gravyer peyniri ile aynı yapım aşamalarına sahip olan Kars Kaşarı karsın yüksek kesimlerinde çok çeşitli bitki örtüsünde doğal beslenen inek sütünden yapılmaktadır. Bu yönü ile de İsviçre Alplerinde beslenen inek sütü ile benzerlik taşımaktadır. Bitki örtüsünün çeşitliliği Kars kaşarının besleyici özelliğini de diğer peynir türlerinden ayırarak daha sağlıklı ve besleyici yapmaktadır.

İki tür Kars kaşarı üretilmektedir, eski kaşar ve taze kaşar. Taze kaşar yapıldıktan sonra satışa sunulur ve eski kaşara göre daha beyaz bir renge, tuzlu ve süt tadına sahiptir. Eski kaşar, bir en az bir hafta kalıpta bekletilmiş Kars kaşarıdır. Bir hafta bekleyen Kars kaşarı, dış kısmında kabuk oluşturur ve bu kabuk gri renge yakın bir renk oluşturur. Eski kaşarın iç kısmı taze kaşardan farklı olarak sarımtırak bir renge sahiptir.

Eski Kars Kaşarı tuz aranı taze kaşarda olduğu gibi düşüktür. Bekleme süresine bağlı olarak yoğun bir kaşar türü olan eski kaşar yenildiği zaman tulum peyniri gibi ağızda dağılan bir yapıdadır. Bu da Kars kaşarının başka bir ayırıcı özelliğidir. Olgunlaşması için bekletildiği süreye bağlı olarak Kars kaşarının sertliği de artmaktadır.

Sıcaklı ve nem kontrollü ortamlarda eskitilen Kars kaşarının su oranı da bu sürede sürekli azalır ve diğer kaşar peynirlerine göre nem oranı çok düşüktür.

Kars Kaşarı Nasıl Yapılır?

Kars kaşarı, karsın yüksek kesimlerinde zengin bitki örtüsünde otlayan inek ve keçilerden elde edilen sağlıklı ve doğal sütlerden elde edilir. Kars kaşarını üretebilmek için elde edilen süt ilkbaharda en yüksek kalitesindedir ve bu dönemde sağılan sütlerden yapılır. Dönemlik yapılması da Kars kaşarının dünyaca ünlü olmasında etkendir.

Her peynirde olduğu gibi Kars kaşarı üretilmesi için de sütün mayalanması gerekir. Bu süreçte ayrıyeten teleme adı verilen bir işleme de tabi tutulur. Teleme işlemi sütün mayalanmasından sonra peynir oluşmasını takiben, peyniri suda bekletip tadındaki acılığın alınması sürecidir.

Daha sonra peynir dinlendirilmek üzere bekletilir, sonrasında ısı ile haşlanarak yoğurma işlemine tabi tutulur. Bu işlemlerin ardından bozulmasını da engellemek ve sertleşmesini sağlamak için tuzlu su içerisine konulur. Süreç peynirlerin kalıplanması ile devam eder ve minimum 25 gün kadar kalıplarda bekletilir ve taze kaşar olur. Taze kaşarın eski kaşara dönüşmesi için 6 ay ve üzeri bekleme süreleri gereklidir.

Kars Kaşarı Nasıl Saklanır?

Birçok fermente üründe olduğu gibi Kars kaşarı da serin ve güneş ışığı almayan, mümkünse karanlık bir ortamda muhafaza edilmelidir. Kaşarın muhafaza edileceği ortamın biraz nemli olması da kaşarın ömrünü uzatacaktır. Kars kaşarı muhafaza edilirken üzeri kapalı olmalı mümkünse streç filmle kaplanmalıdır.

Kaşar açıkta kalırsa kurur ve çatlar, bu da tadının değişmesine ve bozulmasına yol açabilmektedir. Kaşarın bozulmasına yol açan diğer etmenlerden birisi de su ile temasıdır. Bundan dolayı direk olarak su ile temas etmemesine dikkat edin. Kars kaşarı küflenebilir ama bu bozulduğu anlamına gelmez, küflenmesi doğaldır.

Kars Kaşarı Faydaları Nelerdir?

 • Kars kaşarının tansiyonu düşürücü etkisi vardır?
 • Kalsiyum ve protein bakımından zengindir.
 • Kalsiyum bakımından zengin olması ile birlikte kemik erimesi sorununu engelleyici özelliği olduğu bilinmektedir.
 • Antiinflamatuar ve enfeksiyonlara karşı etkileri ile kanserin oluşma sürecini önleyebilir.
 • Koruyucu etkileri ile mide rahatsızlıkları ve özellikle ülsere karşı etkili olduğu düşünülmektedir.
 • Birçok doğal bitkiden beslenen hayvanlardan elde edilen sütler ile yapıldığından ve doğal fermentasyon özelliği ile ortaya çıkan besleyicilik ve enerji sayesinde beyin hücreleri için takviye edici bir güce sahiptir.
 • Yeterli miktarda kalsiyum içeriği ve enfeksiyonlara karşı etkileri ile diş eti hastalıklarına ve diş çürümelerine karşı etkilidir.
 • Kas erimesi, kas spazmları, eklem ağrıları gibi rahatsızlıklara karşı etkilidir.
 • İçeriğindeki besleyicilik ve beyin için gerekli mineralleri de barındırmasından dolayı Alzheimer hastalığının ortaya çıkmasını engelleyebilir.
 • Doğal olarak üretilmesinden ve yine doğal yollarla fermente edilmesi, Kars Kaşarını gelişmekte olan beyin ve vücutlar için eşsiz bir gıda olmasını sağlamaktadır. Bu da onu, çocukların gelişimi için vazgeçilmez bir besin kaynağı yapar.
 • Kansızlık, göz sorunları ve halsizlik gibi sorunlar yaşayanlar için a vitamini, potasyum ve demir içeriği sayesinde etkili olabilmektedir.

Kars Kaşarının Kalori ve Besin Değerleri Nelerdir?

Birçok peynir türüne göre besleyicilik açısından oldukça zengin olan Kars Eski Kaşarı, kalsiyum, potasyum ve sodyum minerallerince zengindir. Özellikle kansızlık çekenler için demir minerali bakımından da zengini bir peynir türüdür. A vitamini bakımından da zengin olan Kars Kaşarı birçok faydası ile dünya literatürüne geçmiştir.

Kars Kaşarının 100 gramında bulunan besin değerleri aşağıdaki gibidir:

·         377 kcal enerji

·         99 mg potasyum

·         0.47 Gram Potasyum

·         700 mg Kalsiyum

·         18 gram Yağ

·         0.35 mg Demir

·         38 gram Protein

 

orjinal kars kaşarı, kars kaşarı özelliği, kars kaşarı öneri, kars balı özellikleri, kars kaşarı kapıda ödeme, kars kaşar peyniri özellikleri, kars kaşarı kars balı marifet kars kaşar peyniri, kars kaşar peyniri nasıl yapılır, kars kaşar peyniri fiyatları, kars kaşar peyniri nasıl saklanır, kars kaşar peyniri nereden alınır, kars kaşar peyniri tarihçesi, kars kaşar peyniri satıcıları, kars kaşar peyniri üreticileri, kars kaşar peynir markaları, kars kaşar peyniri sipariş, kars kaşarı peynircilik, kars kaşarı köy pazarı, kars kaşarı ve gravyer peyniri, kars kaşarı nasıl pişirilir, kars kaşarı resmi, rüyada kars kaşarı görmek, kars kaşarı sipariş, kars kaşarı satın al, kars kaşarı satan firmalar, kars kaşarı sahibinden, kars kaşarı satış, kars kaşarı saklama koşulları, kars kaşarı sarıkamış, kars kaşarı satıcıları, kars kaşarı satış yerleri, kars kaşarı sözlük, doğudan organik kars kaşarı, sahibinden kars kaşarı, sarıkamış kars kaşarı, kars kaşarı kaç kilo sütten yapılır, kars kaşarı satış noktaları, kars kaşarı kars balı şöhretli ticaret, şirden mayalı kars kaşarı, kars kaşarı tekerlek, kars kaşarı tarihi, kars kaşarı marifetli peynir, kars kaşarı tavsiye, kars kaşarı teker fiyatı, kars kaşarı tost, kars kaşarı toptan, kars kaşarı toptan fiyatı, kars kaşarı tarifi, kars kaşarı trendyol, taze kars kaşarı, tekerlek kars kaşarı, trt belgesel kars kaşarı, organik marketten kars kaşarı, trendyol kars kaşarı, taze kars kaşarı fiyatı, toptan kars kaşarı, taze kars kaşarı nasıl muhafaza edilir, kars kaşarı ucuz, uğurlu kars kaşarı, ucuz kars kaşarı, en uygun kars kaşarı, kars kaşarı üreticileri, kars kaşarı üreten firmalar, kars kaşarı üniversitesi, kars kaşar üreticileri, kars eski kaşar üreticileri, ünlü kars kaşarı, kars kaşarı vikipedi, kars kaşarı ve, kars kaşar ve bal, kars ve kaşar, kars kaşarı ve balı, kars kaşarı nerede var, organik kars kaşarı, marifet şarküteri kars kaşarı, kars ve trakya kaşarı farkı, kars kaşarı yapımı, kars kaşarı yorumları, kars kaşarı yuvarlak, kars kaşarı yayla, kars kaşarı yps, kars kaşarı yeni, kars kaşar yöresel, kars yeni kaşar, yayla kars kaşarı, yiyeceğin serüveni kars kaşarı, yps kars kaşarı, yuvarlak kars kaşarı, yılmaz kars kaşarı, yıllanmış kars kaşarı, kars kaşarı marifet, kars kaşarı marifet peynircilik, kars kaşarı tarihi epazarevim, kars kaşarı ne zaman, epazarevim kars kaşarı,  kars kaşarı 1 kg, hakiki kars kaşarı 1 kg, kars kaşar peyniri 1 kg fiyatı, 1 teker kars kaşarı kaç kilo, 1 kilo kars kaşarı, 1 kg kars kaşarı, 1 teker kars kaşarı, kars kaşarı 2 yıllık, kars kaşar 2023, kars kaşar 2022, kars eski kaşar 2 yıllık, 2 yıllık kars kaşarı, 3 yıllık kars kaşarı,

kars eski kaşarı, kars eski kaşarı kg fiyatı, eski kars kaşarı fiyatı, eski kars kaşarı nasıl saklanır, eski kars kaşarı faydaları, eski kars kaşarı nereden alınır, eski kars kaşarı kilosu ne kadar, eski kars kaşarı kalori, eski kars kaşarı satışı, kars kaşarı eski adı, kars eski kaşar nereden alınır, kars eski kaşar satın al, kars kaşarı ile eski kaşar arasındaki fark, eski kaşar ile kars kaşarı arasındaki fark, kars kaşarı, eski kars kaşarı, kars kaşarı eski, kars eski kaşar ekşi, kars'ta eski kaşar nereden alınır, kars eski kaşar fiyatı, kars eski kaşar faydaları, kars eski kaşar peyniri fiyatı, kars eski kaşar tekerlek fiyatı, kars'ta eski kaşar fiyatı, kars eski kaşar kilo fiyatı, kars eski kaşar peyniri faydaları, eski kaşar kars kaşarı farkı, hakiki eski kaşar, eski kaşar kars kaşarı mı, kars eski kaşar kilosu, kars eski kaşar küfü yenir mi, kars eski kaşar kaç para, eski kaşar kars kaşarı, kars eski kaşar, kars eski kaşar markaları, kars eski kaşar nasıl yapılır, eski kars kaşarı nasil yapilir, kars eski kaşar peyniri nasıl yenir, kars eski kaşar peyniri nasıl saklanır, kars eski kaşar özellikleri, kars eski kaşar peyniri, kars eski kaşar peyniri nasıl yapılır, eski kaşar resmi, kars eski kaşar sipariş, kars eski kaşar tavsiye, kars eski kaşar üreticileri, kars eski kaşar yapımı, kars eski kaşar 2 yıllık, marifet peynircilik eski kaşar 1 kg, eski kaşar 1 kg, epazarevim kars eski kaşar (2 yıllık), kars kazı,
Toplam 0 yorum yapıldı


Yorum yaptığınız teşekkür ederiz. Yorumunuz icelendikten sonra yayınlanacaktır.
Sizde yorum yapın
Doğrulama Kodu
Bu ürün için taksit yapılmamaktadır.
BENZER ÜRÜNLER
   Hızlı Gözat
   Sepete Ekle
1 Koli Dut Kurusu (12 kg) - Toptan Malatya Yöresel Kuru Dut
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.